rolex replika saat

Aöf 2012 – 2013 Dikey Geçiş Tarih ve Bilgileri

Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Fakültesinin Önlisans Programlarından mezun olanlar Dikey Geçiş kapsamında mezuniyet alanlarına göre, Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin 5. yarıyılına doğrudan veya 5. yarıyılına fark dersler alarak kayıt yaptırabilecek adayların kayıtları “İnternet Başvuru” ve “AÖF Bürolarından Kayıt” olmak üzere iki aşamalı gerçekleştirilecektir.

İnternet başvuru ve kayıt tarihleri basında, AÖF bürolarında ve www.anadolu.edu.tr adresinin “Açıköğretim” bölümünde yer alan “Duyurular” ile “Akademik Takvim” kısımlarında duyurulmaktadır.

2012-2013 Öğretim Yılı İnternet Başvuru Ve Kayıt Tarihleri

İnternet Başvuru İşlemleri: 1 Ekim 2012 tarihinde başlayıp, 19 Ekim 2012 tarihi saat 17.00’de sona erecektir.

AÖF Bürolarından Kayıt İşlemleri: 1 Ekim 2012 tarihinde başlayıp, 16 Ekim 2012 tarihi mesai saati bitiminde sonra erecektir. 17, 18, 19 Ekim 2012 tarihlerinde mazeret kayıtları yapılacaktır.

İnternet Başvuru Adresi: http://kayit.anadolu.edu.tr

Adaylar, http://kayit.anadolu.edu.tr internet başvuru sitesinin ana sayfasındaki “Dikey Geçiş” linkine tıklayarak başvurularını gerçekleştireceklerdir.

İnternetten başvuru ve kayıt işlemlerine başlamadan önce “İnternet Başvuru ve Kayıt Kılavuzunu” mutlaka okuyunuz.

İnternetten başvurunuzu tamamlayıp iki sayfalık yazıcı dökümünü aldıktan sonra verdiğiniz tüm bilgileri dikkatlice kontrol ediniz.

İnternet başvuru sitesinden başvuru yapmak, yazıcıdan döküm almak ve bankaya gerekli ödemeleri yapmak kayıt için yeterli değildir. Kayıt kılavuzunda açıklanan tüm kayıt belgelerini, kayıt süresi içerisinde mutlaka AÖF bürosuna teslim etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde kaydınız yapılmamış olur.

İnternet başvuru ve kayıt işlemleri hakkında detaylı bilgi edinmek için 2012-2013 Öğretim Yılı Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri Dönemlik-Kredili Sistem Çoklu Kayıt İnternet Başvuru Kılavuzu’nu inceleyebilirsiniz.

301 comments

 1. Replyerdem

  halkla ilişkiler bölümünü bitirdim 2 yıllık 3. sınıf işletmeden devam etcem zaten başka şansım yok ya iktisat ya da işletme. 2 yılda aldığım dersleri tekrar 3. sınıftada alacakmıyım

 2. Replyerhan sevil

  iyi günler arkadaslar ben bişe ögrenmek istiyorum yardımcı olabılırmısınız ben gecen sene uniye gitmiştim 2 yıllık direk geçiş ama bazı sebeblerden dolayı bırakmıstım ben uniyi tekrar 2 yıllıga direk geçiş hakkım varmı benim nasıl kayıt olabılıorumm ??? biliyomusunuzz ??

 3. Replyertuğrul

  arkadaşlar ben astsubay MYO’yu bitirdim işletme veya iktisattan devam edicem fakat iki bölüme de yabancıyım. sözel bölümden mezun olan öğrenciler için hangisi daha iyidir acaba… yardımcı olursanız sevinirim…

 4. Replygizem

  arkadaşlar; uygulamalı ingilizce- türkçe çevirmenlik ön lisans mezunuyum. açık öğretmden lisans tamamlamak için dgs ye girmem gerekli mi yoksa bildirilecek kayıt tarihlerinde gidip kayıt yaptırabiliyormuyum? birde sadece iktisat ve işletme bölümlerinden mi lisans tamamlayabiliyoruz? bu konuda bilgi alablirsem memnun olurum. şimdiden teşekkürler

 5. Replyselim

  slmlar tekstıl laboratuvarından mezun oldum hangii bölüme kayıt yaptıra bilirim yardımcı olursanız sevinirim

 6. ReplyNECDET BİRGÜL

  slm arkadaslar ben adalet bölümü 2. sınıfa gectim süper bir bölüm kıymetini bilin saglık bölümünü de arastırın yeni gelnler için 0 541 246 37 87

 7. Replycengiz

  ben 2 yıllık bilgisayar proğramcılığı bölmü mezunuyum hangi bölümlere ve ne zaman sınavsız dikey geçiş kaydı yapabilirim lütfen cevabını yazın

 8. Replyservet

  2 yıllık bilgisayar tek ve proğramcılığı bölmü mezunuyum hangi bölümlere ve de ne zaman sınavsız dikey geçiş kaydı yapabilirimmmm

 9. ReplyEmre

  Ben Teknikve Meslek Lisesi mezunuyum Bölümüm elektrik ve elektronik Bu sene tercih yaparken direk geçiş hakkımı kullanmak istiyorumu işaretledim.Tercihlerdede Kütahya Kontrol ve Otomasyon teknolojisi Cıktı.Eger direk geçiş hakkımla girdiysem bu hakkı seneye kullanabilirmiyim kütahyaya gitmesem .Kütahyaya gitmesem okul puanımda düşermi?

 10. Replyburak

  mrb ben 2 yıllık elektronık mezunuyum .. bu sene mezun oldum ve açıktan hangı bolumlere nezamn geciş yapabılıyorum.. teşekurrler sımdıden 🙂

 11. Replyerhan

  merhaba ben endüstri meslek lisesi mezunuyum dikey geçişle
  2 yıllık önlisans okudum ama mezun olamadım okulu bırakıp tasdiknamemi aldım
  ama şimdi tekrar okumak istiyorum açıköğretim olarak bu mümkün mü mümkünse ne yapmam
  lazım nerden nasıl başvuracağım bir bilgisi olan varsa yardım edin lütfen…şimdiden teşekkürler..

 12. ReplyMehmet Emin

  MERHABA BEN 2 YILLIK İŞLETME YÖNETİMİ MEZUNUYUM ŞİMİDEDE AOF KAYIT YAPMAK İSTİYORUM BUNUN İÇİN GEREKLİ OLAN BİLGİLERE SAHİP DEĞİLLİM ACABA BİLGİSİ OLAN YARDIMCI OLABİLİRMİ NEREYE BAŞVURABİLİRİMM GEÇ OLMADAN YARDIMCI OLABİLECEK VARMI ACABA…..

 13. Replyece

  arkadaşlar ben iki yıllık halkla ilişkiler mezunuyum öğrendiğim kadarıyla sadece iktisat ve işletmeye geçiş yapabiliyormuşum başka bölüme geçme şansımız yokmuuuuu :((

 14. Replyreşit

  ben 2 yıllık inşaat bölümü mezunuyumm aöf işletme 3 ten dewam etmek istiyorum bu olayın kayıt tarihi ne zman kaçırmak istemiyorum bilen varsa yazsın ne olurrrrrrrrrr

 15. Replytarık

  meraba arkadaşlar ben aöf işletme lisans programını 1.sınıfta bırakıp tekrar öss ye girdim ve önlisans işletmeden mezun oldum.dgs ile devam etmek istiyorum ancak daha önceden kaydım var aöf de aynı bölümden devam etmek istiyorum önceki kaydımı sildirip tekrar mı kayıt yaptırmam gerekir…. ????

 16. Replymertcan

  ya ben de bu sene kayıt yapmayı düşünüyorum aldığımız dersleri tekrar almamız çok saçma neden hep aynı şeyleri öğretip duruyorlar ki! BU KADARI HAKARETE GİRİYOR BENCE….

 17. Replyeylül

  slm arkadaşlar ben tıbbi sekterlik mezunuym. işletmeye devam etmek istiyrm bir yıl hazırlık okuyacak mıyım yoksa üçüncü sınıftan direk devam edebileck miym bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsn

 18. Replykadir eryiğit

  2 yıllık fakülte biltirenler için işletme veya iktisatı seçiyoruzda bunların kayıtları ne zaman ?kayıt için geçerli evraklar neler ??

 19. Replyaslı

  Arkadaşlar 2yıllık önlisans mezunları 2011-2012 Dikey geçiş tarihleri 31Ekim-25Kasım 2011 tarihleri arasında herkese duyrulur….

 20. Replyaslı

  ayrıca Arkadaşlar aldığımız dersleri tekrar görmeyeceğiz benim arkadaşım dikey geçiş yaptı tekrar aynı dersleri görmedi nerden çıkarıyorsuz lütven emin olmadığız bilgileri paylaşmayalım..!

 21. Replyaslı

  DİKEY GEÇİŞ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR: İnternet başvuru belgesi Fotoğraflı-imzalı form Öğrenci bilgi formu 4 adet 4.5*6cm fotoğraf Onaylı nüfus cüzdanı örneği Öğrenim belgesi AÖF bürosundan askerlik durum belgesi(erkekler için) banka dekontu

 22. ReplySelim,

  arkadaşlar ben halkla ilişkiler bölümünü bitirip işletmeden mezun oldum fakat daha sonra sosyoloji böl. açıldı Yüksek öğretim kurulu başkanlığına dilekçe yazdım halkla ilişkiler böl. hazırlık sınıfı veya direk 3. sınıftan kayıt yaptırabilmek için halkla ilişkiler mezunu olupta farklı böl. kayıt yaptıramk isteyen arkadaşlar çok acele yök’e geçiş yapılabilmesi için dilekçe yazsınlar..(hangi myo böl. lisans böl. geçiş yapılacağını yök belirliyor bilgi edinmeden öğrendim)

 23. Replyayşegül

  arkadaşlar ben dikey geçiş hakkımı önlisans programı işletme bölümü seçtim açıköğretimden kayıtlar ne zaman başlayacak acaba bilen varsa yardımcı olabilirmi interenetten başvuru da yapmadım daha…cevap yazarsanıız sevinirim ..

 24. Replyayhan

  slm ben 2 yıllık işletme mezunuyum ve hangi bölümleri tercih etme imkanımız var?? bide kayıt tarihi ne zaman başlıyor???

 25. Replycemile

  ben banka ve sigortacilık iki yıllık mezunuyum işletme ve iktisat dişinda baska bolum var mı bana banka ve finans bolumu loldugu soylendi dogru mu

 26. ReplyMustafa Kandemir

  arkadaşlar merhaba ben 2 yıllık bilgisayar proğramcısıyım aöf’ne kayıt yaptıracağım bu sene kayıtlar ne zaman başlayacak birde ben hazırlık okumak istemiyorum iktisat 3.sınıftan başlayabilirmiyim yani böyle bir şansım varmı? ilgilenenler varsa cevap yazabilirlerse mutlu olurum.Esen Kalın…

 27. ReplyOktay

  Arkadaşlar merhaba. Ben 2 yıllık inşaat teknikerliği mezunuyum. Dün aof bürosunu aradım 31 ekimde kayıtlarınız var dedi. Fakat bir arkadaşımda kayıttan önce bankaya para yatırıyorsun dedi. Bilen varsa yardımcı olabilir mi bu para ne kadar hangi bankaya ne zamn yatırılacak diye..

 28. ReplyVEYSEL

  merhaba arkadaşlar ben 2 yıllık radyo televizyon mezunuyum 3. sınıftan işletme okumaya devam etmek istiyorum kayıtlar ne zaman başlıyor? bilgi verebilir misiniz…

 29. ReplyVEYSEL

  arkadaşlar yorumları okursanız gereken belgeler ve başvuru tarihi Aslı tarafından yazılmış. teşekkürler Aslı.

 30. Replyxxlxx

  2 yıllık uygulamalı-ingilizce türkçe çevirmenlik bölümü mezunuyum açıköğretime 3. sınıfdan hangi bölüme başlayabilirim yada bi bölüm var mı ??

 31. ReplyHalka hizmet :)

  Arkadaşlar, Kayıt tarihlerini Aslı arkadaşımız vermiş;

  31 Ekim – 25 Kasım

  Hangi bölümlere geçiş yapabileceğinizi öğrenmek için aşağıda ki link’e bakınız. Kendi programınızı bulunuz ve karşısında yazan bölümlere “Hazırlık Programına Dahil Olmadan Üçüncü Sınıfına Doğrudan Kayıt” yapabileceğiniz bölümleri görebilirsiniz.

  http://www.anadolu.edu.tr/aos/yonetmelikler/myo_01.aspx

 32. Replybtl

  arkadaşlar bir şey sormak istiyorum.önlisans mezunu olarak aöfden tamamlamak istediğimizde önlisans diplomamızı kaybediyor muyuz

 33. Replyrmz

  selam arkadaşlar ben önlisans gıda mezunuyum lisansa tamamlamak istiyorum ama kendi bölümüm listede yok ne yapmam gerekiyor.

 34. ReplyHalka hizmet :)

  MZ iki link’e de baktınmı ?

  Birisinde hazırlık olanlar var, diğerinde hazırlık olmadan olanlar. İki linkte de programını ara

 35. ReplyYasin

  bende turizm mezunuyum stajım bitti çıkıs belgesi bekliyorum. aöf büroyu aradım 31 ekim 25 kasım arası dedi. fakat merak ettiğim her hangi bir snava girmiyoruz evraklar ve çıkıs belgesiyle galiba değilmi ??

 36. ReplyYasin

  Halka hizmet :)))
  iyi bir yakalama olmus zira çogu kişinin baslgıı okudugunu sanmıyorum :)))
  benim hazırlıksız gözüküyor 🙂

 37. Replyrmz

  sağl 2. linkte gördüm bölümü tarihler 31 ekim -25 kasım doğrumu bide yanımızda hangi belgeler olacak teşekkürler.

 38. ReplyYasin

  teşekkürler aslı hanım. dgs falan kayıt diyorlar kafam karısıyor öyle deyince 🙂 en güzel yanı sınava girmemek 🙂

 39. Replydilek

  işletme lisans öğrenimine hazırlık pogramındayım. 4 üncü sınıfa kayıt yaptıracam.2011-2012 kayıt tarihi nedir??

 40. ReplyNalan

  Aslı hanım, ben önlisans bitirdim, işletme ve iktisat değil de açıktan farklı bi önlisans programı okumak istiyorum bunun için sınav gerekiyor mu yoksa kayıt yaptırmak yeterli mi?

 41. Replyseferi ayhan

  ya arkadaşlar adaleten okuyanlar dgs de doğrudan geçiş yapılırmı yoksa bır sene hazırlık mı yapılır kamuyonetıme bilen arkadaş varsa cevap

 42. ReplyTARIKK

  ASLIIIII HN 🙂 HERKES SİZE SORUYOR BENDE SORAYIMM 🙂

  meraba ben aöf işletme lisans programını 1.sınıfta bırakıp tekrar öss ye girdim ve önlisans işletmeden mezun oldum.dgs ile devam etmek istiyorum ancak daha önceden kaydım var aöf de aynı bölümden devam etmek istiyorum önceki kaydımı sildirip tekrar mı kayıt yaptırmam gerekir…. ????

 43. ReplySalih

  çok acil cvp
  yazarsanız lütfenarkadaşlar
  bütünleme sınav 2011 sonuçları
  ne
  zaman yayınlanıcak

 44. Replyorhan

  arkadaşlarımızın bazıları diyelim Allah’tan Üniv. okumuşlar okumasalardı ne olurdu acaba. bukadarda olmaz aöf dikey gecişi diye googleye yazarlarsa istediği her bilgi burada mevcut…

 45. Replyaydın

  ben myo bilgisayr proğramcılığı mezunuyum hazırlık okumadan lisans tamamlamaya geçemiyorum. mecburen hazırlık okumam lazım.böyle biliyorum. kayıt tarihleri ne zaman birde acaba doğrumu biliyorum. doğrusunu bilen arkadaşlar cevap verirse sevinirim.

 46. Replymob.dek

  merabalar….aöf işletme 3.sınıf kayıtları 31 ekim de başlıyormuş.peki bu tarihden önce ön kayıt yada internet başvurusu olacak mı ?

 47. Replyalev

  .aöf işletme 3.sınıf kayıtları 31 ekim de başlıyormuş.peki bu tarihden önce ön kayıt yada internet başvurusu olacak mı ?

 48. Replyaslı

  NALAN Arkadaşım malesef böyle bir şansın yok bitirdiğin bölümü yazmadığın için fazlada birşey paylaşamıyorum bileceğim kadarını yazarım

 49. Replyaslı

  Arkadaşlar ben bildiğim birşeyi daha paylaşıyim 2yıllık önlisans mezunu iseniz ve not ortalamanız 85in üzerinde ise yani yüksek onur belgesi aldıysanız aynı bölümden örgün öğretime 3.ve4. sınıfa devam etme hakınız var mesela 2 yıllık halkla ilşkiler mezunusun ve istanbulda oturuyorsun marmara üniversiteye örgünden devam etme hakınız var

 50. Replyaslı

  ya arkadaşlar bana soru yöneltiğinizde sadece bildiğim şeylere cevap yazıyorum bende halkla ilişkileri bitirdim ve iktisata devam edecem araştırıyorum bunun için o yüzden biliyorum yengem maliye4 de geçti arkadaşım işletme3de sadece bunlarla ilgili şeyler sorarsanız ancak bunları paylaşabilirim…

 51. Replyarzu

  arkadaşlar peki aöf dgs internetten kayıt tarihi ne zaman acaba sistem açık fakat başvuru yapılmıyor bu konuda bilgisi olan varmı acaba?

 52. Replyhatice

  merhaba ben 2009-2010 yılında dgs ile kayıt yaptırdım bazı nedenlerden dolayı geçemedim..2010-2011 yılında kaydımı dondurdum bu yıl ne zaman ve nasıl kayıt yaptıracagım yardımcı olurmusunuz???

 53. ReplySüleyman

  ne acaıp sıstem yha okadar cok sınaw turu varkı ınsanın kafasını karıstırıo bı kacırsdınmı ıpın ucunu gıttı 😀

 54. ReplyHakan

  selam
  arkadaslar 2 yıllık otomotiv mezunuyum önlisans olarak teknik bölüm oldugum için işletme okucam ama nasıl olack bilmiom yardımcı olursanız sevinirim

 55. Replyserpil

  merhaba arkadaşlar ben biyomedikal mezunuyum fakat listede bölümümün adı yazmıyor ne yapmam gerekiyor işletme ile dikey geçiy yapmayı düşünüyorum.bir de harç paraları ne kadar ve ne zaman ve hangi bankaya yatırılacak lütfen bilen varsa yardımcı olsuuunn..teşekkürler..

 56. Replyesüm

  Aslı hn.

  yukarıdaki yorumunuzda 2yıllık önlisans mezunu iseniz ve not ortalamanız 85in üzerinde ise yani yüksek onur belgesi aldıysanız aynı bölümden örgün öğretime 3.ve4. sınıfa devam etme hakınız var dediniz her bölüm kayıt yaptırabiliyormu hangi ünilere oluyor. tarih şartlar vb. detaylara nerden ulaşabiliriz. web adresi-telefon-döküman gibi ulaşabileceğimiz bi kaynak var mı?
  şimdiden teşekkür ederim.

 57. Replyefe

  arkadaşlar selamlar myo dan geçtim direk hazırlıga geçen haftada bütünlemeye girdim acaba harçları nezaman yatırıcaz bilginiz varmı

 58. Replyazra

  ben 2.sınıf maliye okuyorum ve edebiyat bölümüne geçiş yapmak istiyorum fakat edebiyat 2 den mi devam edecim yoksa 1 den mi onu bilmiyorum,bilen varsa cevap bekliyorum

 59. Replynihal

  http://www.anadolu.edu.tr/ogrenci_isleri/sinavsiz_ikinci_universite.aspx
  ben önlisans mezunuyum bu sene sınavsız üniversite kapsamında iktisat fakültesi iktisat bölümüne kayıt yaptırmak istiyorum ama sistem değişmiş sanırım geçen seneler hazırlık okuyup 3.sınıftan devam ediliyordu bu sene 1.sınıfa kayıt yaptırılabilir yazıyor sitede. yardımcı olurmusunuz lütfen tam bilgiye sahip olmak istiyorum.1.sınıftan başlamak zor geliyor umarım değişmemiştir.

 60. Replynihal

  ama dikey geçiş sınavına girmek gerekmiyormu? benim dediğim sınavsız oluyordu.geçen sene internetten kaydımı yaptırdım ama maddi imkansızlıktan dolayı bankaya harcı yatıramamıştım bu sene tekrar denemek istedim ama sitedeki yazılanlar kafamı karıştırdı 1.sınıftan başlamak yani.bi karar vericem artık teşekkür ederim .

 61. Replyvasıf balıkçı

  slm arkadaşlarrr ben bilgisayar programcılığı 2 yıllık menzunuyumm…. bu sene 3. sınıf aö okuyacam bilgisyarla ilgili bildiğiniz iyi bi bölüm var mı??? cvbınız için şimdi den tşk ederim

 62. Replyilkay

  arkadalar slm ben önlisans mezunuym ve aöf den işletme bölümünden devam etmeyi düşünüyorum 2 yıl okuyacam değil mi? yani toplam da okuduğum 2 yıl myo+2yıl aöf olacak??yardımcı olurmusunuz?

 63. Replycihan

  myo mezunları nezaman kayıt yaptırabilecek ve en son kayıt tarıhı ne bilen arkdaslarımız var mı acaba?

 64. Replyvasıf balıkçı

  ilkay ………. 2 yıllık okuduysanız aö sadece 2 yıl daha okuyacaksınız.Ama kendi alanınız dışında bi alan okusanız bir yıl da hazırlık olmak üzere 3 yıl okuyacaksınız
  cihan……… bildiğim kadarıyla 31 ekim de başlayacak

 65. Replysinem

  arkadaşlar ben 2 yıllık işletme ynetmi mezunuyum ve 4 yıllığa tamamlcm ben grdgm derslrdn muaf olckmıyım

 66. ReplySavaş ARABACI

  Merhaba arkadaşlar ben dikey geçiş için yeni kayıt olucam ilk kayıt ücretleri ile ilgili bilgisi olan varmı acaba?

 67. Replyilkay

  tşk ederim vasıf balıkçı işletmede devam etmeyi düşünüyorum onda hazırlık söz konusu değil anladığım kadarıyla?

 68. ReplyEsra

  1- Dikey geçiş için bankaya ödenecek ücret ne kadar?

  2- Halkla ilişkiler mezunuyum, işletme – iktisat dışında bir bölüm okumak istersem hazırlık dahil toplam 3 yıl mı okumam gerekiyor? Bilen beri gelsin 🙂

 69. Replyvasıf balıkçı

  ilkay======= dediğim gibi eğer kendi alanınız dışında başka bi alan tercih yapıyorsanız 1 yıl hazırlık okumak gerekiyor. Mesela ben bilgisayar bölümü menzunuyum aö işletme okuyacam bir yıl hazırlık olmakla beraber toplam 3 yıl okuyacamm ………..

 70. ReplyKaşif

  Yahu herkes meslek yüksek okulu mezunu ama kımse bişi bilmiyor . ne olucak bu milletin hali herkes kulaktan dolma bilgilerle birbirinin sorularını cevaplıyor. açın açıköğretim bürosuna telefonda sorun bu kadarmı zor

 71. ReplyAyşenur

  Ben aöf önlisans programlarından Medya ve İletişim bölümünü listede göremedim. Halbuki derslerin içeriği olarak oldukça benzerlik gösteren Marka İletişimi bölümü bile listede yer alıyor. Dikey Geçişle aöf işletme fak. 3. sınıfa doğrudan geçiş yapmam mümkün mü? Bilgilendirirseniz sevinirim.

 72. Replygülşen

  slm aslı ben bilgi yönrtimi önlisans mezunuyum hazırlık okumam gerekliymiş hazırlık kayıtları ayrımı oluyor yine aynımı olcak.kafam karıştı ya

 73. Replygülşen

  aslı benim bu açıköğretim hakkında bilgim yok beni aydınlatırsan çok sevinirim ya.napmam gerekiyor.

 74. Replyvasıf balıkçı

  arkadaşlar niye bu kadar kendinizi yoruyorsunuz.
  Yaşadığınız ilin telefon koduyla beraber 4441026 numarayı arayın size her türlü konuda yardımcı olurlar. Bu numara aöf dir.
  ör=== 0(212).444.10.26

 75. Replyyavuz

  selam arkadaşlar ben suan meb de calısıyorum . Açıktan işletme okuyabilirmiyim acaba eger oluyorsa kayıt tarihleri ne zaman yardımlarınız için şimdiden cok tesekurler…

 76. Replyeda

  arkadaşlar bazılarınızın üniversite okuduğundan şüphe etmeye başladım.sorduğunuz şeylerin çoğu sayfada mevcut zaten.

 77. Replyerdi

  arkadaşlar ben 2 yıllık ön lisans mezunyum 3 den devam etmek istiyorum kayıt tarihleri ne zman baslıyo ve iktisat veya işletme sectıgım zamn hazırlık okumam gerekıyo mu ? bunu merak edıyorum ama mutlaka kayıt tarıhlerı gerekıyo …… tesekkurler saygılarımla….;

 78. Replyrmz

  arkadaşlar hazırlık derken 3 yıl daha mı okucağız hazırlık sonra 3. ve 4. sınıf mı???????????????????

 79. Replyceyda

  arkadaşlar hem açıktan 4e tamamlamak istiyorum hemde önlisans olarak kpssye girmek istiyorum bu mümkünmü acaba???

 80. Replyilkay

  ceyda.. tabi ki mümkün çünkü sen lisans mezunu olmayacakasın ki bu yıl 2 yıl sonra olacaksın bu yıl yani 2012 kpss de önlisans olarak girebilirsin

 81. Replyilkay

  ya bide arkadaşlar şu muhabbeti keselim artık isterseniz yok şu numarayı arayın yok üniversite okuduğunuzdan şüpheliyim sorulan sorulara cevap vermek çok zor geliyorsa hiç bi yorum yapmayın cevap veren veriyor zaten emin olmak adına tekrar yazılıyor yada diğer bölümler okunmadan direk soruluyor olabilir saygı lütfen isyankar tavırlarıda bırakalım

 82. Replysevall

  BİLG. TEKN. VE PROG. BÖLÜMÜ MEZUNLARI bildiğim kadarıyla sadece işletme veya iktisat bölümlerine geçiş yapabiliyorlar.
  KAYITLAR 31 EKİM-25 KASIM TARİHLERİ ARASINDA başlıyor.
  GEREKLİ EVRAKLAR
  internet başvuru belgesi
  fotoğraflı imzalı öğrenci bilgi formu
  4 adet 4,5*6 cm fotoğraf
  onaylı nüfus cüzdanı örneği
  öğrenim belgesi
  Bildiklerim bu kadar yine de ilgili sitelerden araştırmanızı tavsiye ederim. açıköğretim bürosundan verilen tarihtir.

 83. Replyaydoğan

  arkadşlar bn elektrik mezunudum açıköğretimden hazrlık sınıfı okudum geçtim bölüm işletme 3.sınıfa kayt tarihi ile ilgli bilgi verirmisiniz kayıt yenileme mi olacak yıksa bastan mı kayıt yaptrcam yardımcı olursanız sevinirim

 84. Replyserkan aydın

  merhaba arkadaşlar aöf de lisans programlarında 1. sınıfdan 2. sınıfa geçenlerin kayıt tarihleri ne zaman net bir bilgisi olan varmı bir çok yerde farklı tarihler var net bilgisi olan arkadaslar yardımcı olursa sevinirim.

 85. Replysezer rollas

  MERHABA;
  MYO MEZUNUYUM LİSANS TAMAMLAMAK ICIN GEC MI KALDIM 🙁 SON TARİH NE ZAMAN
  TESEKKURLER IYI AKSAMLAR

 86. ReplySEDA

  dgs ile lisansına devam etmek isteyen arkadaşlar gördüğümüz dersleri tekrar göreceğiz açıköğretim bürosundan bizzat bilgi aldım. yani aldığımız derslerden muafiyet durumumuz söz konusu değil. ayrıca 2011 dgs ile devam etmek isteyen arkadaşlar ya işletme bölümünden yada iktisattan devam edebiliyorlar. kayıt tarihleri de 31 ekim 25 kasım arasındadır.

 87. Replygökhan

  arkadaşlar peki bu harç paralarını ne zaman yatırıcaz kayıtlar 31 ekimde peki ya harçlarını ne zaman yatırmamız gerekiyor ?

 88. Replymustafa

  ARKADAŞLAR ! BİR ŞEY SORCAM ÖĞRENİM BELGESİ NEDİR YA ? AÖF DEN ALINCAKMIŞ O NASIL OLUYOR SU AN İÇİN BİZİM AÖF İLE İLİŞKİMİZ YOKKİ ZATEN :s ONU ANLAMADIM

 89. Replyhakan

  arkdaşlar bu kayıtlrımız 31 ekim de başlıyor ama birde askerlik işi var o da 31 ekim de son onun ayarlaması nasıl olacak bu çok önemli yardım edin lütfen !

 90. Replyfatoss

  Çoklu Kayıt
  GÜZ DÖNEMİ
  (Dönemlik-Kredili)

  ÇOKLU KAYIT
  (Yıllık) ne demek lütfen yardım eder misiniz?

 91. Replynaz

  arkadaşlar ben önlisans işletme mezunuyum açık öğretime kayıt yaptıracagım ama ön kayıt, internetten başvuru gerekiyormu ????? 26 eylül ile 11 ekim arası olduğu için kaçırmak istemıyorum lütfen bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler… asıl kayıdın 31 ekim – 25 kasım oldgunu bılıyorum .

 92. Replykadir

  arkadaşlar ben optisyenlikten mezun oldum herhangi bir sınava girmedim dikey geçişle 31 ekimden sonra benimde öyle bir hakkım olur mu acaba bir de şuanki diplomamın iptali söz konusu mu

 93. Replyonur

  a.ö den kayıt sildirsem ve başka bir hazırlık programına kayıt yaptırsam askerliğim tecil edilir mi . daha önce iki yıl kaldım işletme hazırlık sınıfında. şimdi kayıt sildirsem ve iktisat hazırlık sınıfına kayıt yaptırsam askerliğim tekrar tecil olur mu.

 94. ReplyDENİZ

  kuzenım 2005 anadolu kızmeslek lisesi hazır gıyım bolumunden mezun oldu hiç kayıt yaptırmadı dikey geçiş hakkını bu kayıt donemı için kullanabılırmı ?eger kullanabılecekse hangi bolume kayıt yaptırabilir ? yardımcı olurmusunuz…

 95. Replymustafa

  acilllll….. mrb arkadaslar ben pazarlama bölümü okudum 2 yıllık. ama şöyle bir durum var. tek dersten kaldım ben onun sınavıda subat ayında. tek dersten kaldığım halde aöf de 3. sınıfa kayıt yaptırabilirmiyim. ???????


 96. Author
  Replyadmin

  Aöf Klavuzunda bu şekilde yazıyor.

  Meslek Yüksekokulu ve Açıköğretim
  Fakültesi önlisans programlarından mezun
  olanlar, Anadolu Üniversitesi tarafından ilan
  edilen dikey geçiş koşullarını yerine getirdikleri
  takdirde yıllık sistemde öğretim yapılan Açıköğ-
  retim, İktisat, İşletme Fakültelerine kayıt yaptı-
  rabilmektedirler. Bazı önlisans programı mezunları doğrudan, bazı önlisans programı mezunları
  ise fark dersler alarak 3. sınıfa kayıt yaptırabilmektedirler.

 97. ReplyHalka Hizmet

  Askerliği soran arkadaşa cevap;

  Eğer 2 yıllıktan yeni mezun isen, okulu bitirdiğin için, yani ön lisans mezunu olduğun için 2 yıl daha tecil hakkı veriliyor. Şube ye git ve 2 yıl daha tecil yaptır. Bu sayede AÖF’e kayıt yaptırabilirsin. Öğrenci statüsüne geçtikten sonrada, 2 yıl tecilin sonunda 4. sınıf olduğundan dolayı, bu seferde AÖF üzerinden, öğrenci belgen ile gidip askerliğini tecil ettirebilirsin. Ancak şunu unutma, 29 yaşından sonra, üniversitede okuman, tecil hakkı vermiyor. Yani 29’dan sonra okul olsa dahi, kolundan tutup götürürler seni 😉

 98. Replyarif demirayak

  ben aöf işletme bölümü 2.sınıf öğrencisiyim 2,sınıftan 3 dersim var bu derslerden başarılı olup 3,sınıfa geçemiyorum. 2.yıllık daha kolay bir bölüme geçiş yapabilirmiyim.bilgi verebilirseniz ço memnun olurum.

 99. Replyaslan yunus

  ARKADASLAR SİZ ŞAKAMISINIZ YA..HER GELN SORU SORMUS..SİZ NASIL OKUDNUZ BU OKULLARI HAYRET EDİYORUM..GOOGLE DİYE BİZE SUNULMUŞ BİR NİMETTEN HABERİNİZ VARDIR EMİNİM..ARTIK BIRAKIN SAÇMA SAPAN SORMAYIDA BİRAZ ARAŞTIRMACI OLALIM..31 EKİM-25 KSM TARHİLERİ BASVURU SÜRESİ OLARAK HERYERDE BELİRTİLMİŞ AMA HALEN SORANLAR VAR YUHHH DİYORUM YA HARBİDEN YUH YANİ..ÜST E BİR ARKADASTA LİNK VERMİŞ HANGİ BÖLÜMÜ OKUDUGNUZ VE SUAN HANGİ BÖLÜMLERİ TERCİH EDEBİLECEĞİNİZİ NET BİR ŞEKİLDE GÖSTERİYO ONU BİLE GÖRMEMEZLİKTEN GELİP HALA HANGİ BÖLÜMÜ SEÇMELİYİM DİYEN ARKADASLAR BENCE OKULU BOŞ YERE İŞGAL ETMEYİN..EN KOLAY YOLU SİZE YAKIN BİR AÖF BUROSUNA GİDİN KOLAYCA VE NET BİR ŞEKİLDE ÖĞRENİN SU SAYFAYI KİRLETMEYİN 🙂

 100. Replyaslan yunus

  MUSTAFA NİCKLİ ARKADSA CEVABEN:arkadasım tek dersi veremeden aöf y basvuru yapma sansınız yok..o durumda bir cok arkadasım vardı hiç biri girememişti diplomanızın elinizde olması şart diye biliyorum..

 101. Replyssssss

  ya benim aklım kaıştı ben not ortalaması 85 in üzerinde olan örgün öğretime direk geçiyor diye bir şey duymadım bu doğru mu

 102. ReplyFERHAT TEKELİ

  Slm arkadaşlar; Dikey geçiş açık öğretim diplomasını resmi kurumlarda mühndis konumunda kullanabilme şansımız varmı acaba? Bildisi olan arkadaşımız yardımcı olursa sevinirim. Teşekkürler!

 103. Replyayyşe

  merhaba moda tasarım okudum 3.sınftan devam edıcem fakat işletme,kamu vb bolumlerı ıstemıyorum sosyolojı veya felsefeden devam etme ıhtımalım olup olmadıgını bılen benı bılgılendırebılır mı?

 104. Replymustafa

  Allah bu yök başkanının belasını versin bize çektirdiği sıkıntının bin katını ona ve evlatlarına versin beni çıldırttılar kafayı yedim nerde bir densiz varsa başımaza geçtiler.O kadar gerizekyalı şnsanlar ki biten ve sonuçlanan bir sınavın arkasından açıklama yapıyor bu şekilde hazırlı sınıfı atlatılır diyor. Bre ahmek herif madem öyle bize verdiğin güzergah kitapçığıda ne oluyor. Allah sizden çocuğunuzu alsın Allah size bele versin Allah sizden alsın fair fukaraya versin

 105. ReplyMUSTAFA BAGAÇ

  ben deniz astsubay meslek yüksek okulunu bu sene bitirdim makine bölümü acaba ben hangi bölümlere geçiş yapabilrim .

 106. Replysezgin

  internetten kayıt yaptıramıyorum….
  işletme bölümüne sınavsız dikey geçiş yaptırcam 3. sınıftan başlıcam ınternet başvurusu 26 eylulde başladı ınternet başvura tıklıyorum dikey geçiş programına başvurular henüz başlamamıştır diye hata verıyor ınternet başvurusu nezaman başlıyor _?

 107. Replyümit

  arkadaşlar önlisans mezunuyum lisansa tamamlamak istiyorum tam olarak kaç yıl okuycam 2 yıl mı 3 yıl mı?bilen var mı?bilgi verirseniz sevinirim.

 108. Replyhakan

  AÇIKÖĞRETİM GENEL BİLGİLERİ

  KAYIT

  A.Kayıt Tarihleri
  Açık öğretim sistemine göre öğretim yapan Anadolu üniversitesi İktisat ve İşletme Fakülteleri ile Önlisans programlarına yerleştirilmiş olan öğrencilerin kayıt işlemleri her yıl fakülte tarafından yayınlanan kayıt kılavuzunda belirtilir.
  B.Kayıt İşlemleri
  Öğrencilere her yıl kayıt kılavuzu ile birlikte kayıt belgeleri de gönderilir. öğrenciler bu belgelerle birlikte:

  1) Noter, Nüfus Müdürü, ya da Resmi kurumlarca onaylanmış 1 adet Nüfuz Cüzdanı fotokopisi (ehliyet ve işyeri kimliği kabul edilmez.)

  2)    
  a) Noter onaylı diploma sureti
  b) Diplomasını almamış olanlar için
  Okullarından alacakları Yeni tarihli mezuniyet belgesi’nin noter tasdikli sureti.

  3) 6 adet 4,5×6 boyutundan son 6 ayda çekilmiş, önden, başı ve boynu açık, renkli gözlük kullanılmadan çekilmiş fotoğraf (Başka türlü çoğaltılma fotoğraf kabul edilmez.)

  4)
   a) Askerlik şubelerinden alınacak bir Fakülteye veya yüksekokula kaydolmasında askerlikçe bir sakınca olmadığına dair askerlik durum belgesinin aslı.
  b) Askerliğini yapmış olanlar “Terhis belgesinin fotokopisini”
  c) Askerlik hizmetinden muaf olan erkek öğrenciler askerlik şubelerinden, halen asker olanlar ile subay ve astsubay olanlar, birliklerinden alacakları resmi belgeleri,
  d) Askerlik durum belgelerini nüfusa kayıtlı olduğunuz Askerlik şubesi veya yabancı şubeden alınabilir.
  e) Silinti, kazıntı ve karalama olan, mühürü okunmayan belgeler kabul edilmez.
  f) Askerlik durum belgelerinin mutlaka aslı olması gerekir. (Fotokopi kabul edilmez.)

  5)
  a) ÖSYS sonuç belgesinin aslı, kayıt dosyası ile birlikte teslim edilecektir.
  b) Sonuç belgesi eline ulaşmayanlar veya kaybedenler, kayıtlarından önce ÖSYM’ye başvurup yenisini almalıdırlar.

  6) Optik Kayıt Formu: Her öğrencinin no; ad ve soyadının basılı olduğu optik form kurşun kalemle doldurulmalıdır.

  7) Özürlülük Durumu : Herhangi bir özürü olan öğrenci sağlık kurulu raporunun fotokopisini kayıt evrakları ile birlikte kayıt yaptıracağı AÖF Bürosuna teslim etmelidir.

  DERS KİTAPLARI DAĞITIMI
  a) Ders kitapları, aksine bir duyuruda bulunulmadığı sürece AÖF Bürolarından yapılır.
  b) Ders kitabını kaybedenler, yenilerini
  1) Vakıfbank Eskişehir Merkez şb. 2028043 nolu Anadolu Ünv. ESBAV hesabına kitap bedeli ve posta giderini yatırıp, bankadan alacakları dekontun aslını, hangi sınıf ve ders kitabını ve cildini bir dilekçeyle ekleyip; “ESBAV Anadolu Ünv. Yunus Emre Kampüsü – Eskişehir”, adresinden,
  2) Anadolu Ünv. Pulet Sanat galerisinin 449393 nolu posta çeki hesabına kitap bedeli ve posta giderini yatırıp, postaneden aldıkları tasdikli alındı makbuzunun aslını bir dilekçeye ekleyip: “Palet Sanat Galerisi: Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Cad. No: 5-A , Eskişehir ” adresinden isteyebilirler.

  AÖF BÜROLARI

  77 ilde ve Lefkoşe’de 5 olmak üzere 82 AÖF bürosu öğrencilere hizmet vermektedir. Bu hizmetler;

  1) Not durum belgesi (Transkript)

  Öğrencilerin öğrenim süresince okudukları dersleri ve bu derslerden aldıkları notları gösteren bir belgedir. Bu belge, yurt dışında öğrenim görmek isteyen veya başka bir fakülteye kayıt yaptıranlar, ve mezun öğrencilere gerekli olmaktadır. Bu belgeyi öğrenciler kendileri alabileceği gibi, dilekçelerinde belirttiği kişi ve kurum ve kuruluşlara da gönderebilir.
  Mezunlara diploma ile birlikte verilir. Bu belge özenle saklanmalı, gerektiğinde noter tasdikli sureti kullanılmalıdır.
  Ara sınıf öğrencileri bu belgeyi Eskişehir Merkez bürodan isteyebilirler.

  2) Önlisans Yazısı

  1. ve 2. sınıfın tüm derslerinden başarılı olan işletme ve iktisat fakültesi öğrencileri istedikleri takdirde Eskişehir Merkez bürodan alabilirler.

  Bu belge için yıl sonu veya bütünleme sınavı sonuçları öğrencinin eline ulaşmasından 20 gün sonra alınabilir.

  Önlisans yazısı almak için kayıt sildirmek gerekmektedir.

  3) Diploma

  Yılsonu ve bütünleme sınavı sonucundan mezun olan öğrencilerin sınav sonuçları fakülteye ulaştıktan 15 gün sonra, mezun öğrenciler bağlı oldukları büroya öğrenci kimlik kartıyla bizzat başvurarak olabileceklerdir.
  a) Diplomalar posta ile gönderilmez, öğrenciden başkasına verilmez.
  b) Mezun olan öğrencilere çıkma, öğrenim belgesi, yazı gibi mezuniyeti belirten hiçbir belge verilmemektedir.
  c) Evlilik, mahkeme kararı vb. nedenlerle ad, soyadında değişiklik olan son sınıf öğrencileri büroya başvurarak bu değişikliği bildirmelidirler.

  4) Önlisans Diploması

  İktisat ve işletme Fak. öğrencilerinden 1. ve 2. sınıf derslerinin tümünden başarılı olanlara, fakülteden kayıtlarını sildirmek şartıyla önlisans diploması alabilirler.
  a) Önlisans diploması almak için;

  · Sınav sonuç belgesi elinize ulaştıktan sonra AÖF Bürosuna kaydınızın silinerek, önlisans diploması istediğinizi belirten bir dilekçeniz ve kimlik kartınızla birlikte bizzat başvurmalısınız.
  · Büroya başvurduktan 15 gün sonra başvurduğunuz bürodan bizzat kendiniz alabilirsiniz (Diplomanız başka birine verilmez)
  · Öğretim gideri ve cari hizmet maliyetlerine öğrenci katkı payı 2.taksidini ödemeyen öğrencilere borçlarını ödemeden diploma verilmez.
  b) Önlisans diploması almış öğrenci tekrar lisans tamamlamak isterse her yıl fakültelerce verilen ilanlardan belirtilen tarihlerde başvurup, başvurusu kabul edildiğinde 3.sınıfa kayıt yaptırarak öğretime devam edebilirler.
  Lisans ve Önlisans Diplomasını Kaybedenler :
  * Bu öğrencilere “bir defaya mahsus olmak üzere” bir belge verilir. Bunun için;
  · Diplomanızı kaybettiğinizi belirten gazete ilanı
  · Öğrenci numarası, mezun olduğunuz öğretim yılı bilgilerini içeren dilekçe ile AÖF Bürolarına başvurarak 15 gün içinde belgenizi alabilirsiniz.
  · Bu belgeyi başvurduğunuz bürodan imza karşılığı almanız gerekir. Bu belge 2.kez düzenlenmez.
   
  ASKERLİK TECİL İŞLEMLERİ

   * Bütünleme sınavı sonunda Fakülte, askerlikle ilişkisi olan öğrenciler için “öğrenci durum belgesi”ni toplu olarak ilgililerin askerlik şubesine göndermektedir.
   Ancak bazı askerlik şubeleri buna rağmen öğrencilerden “öğrenci durum belgesi” istemektedir. Bu durumda:
  · Askerlik şubenizle görüşerek fakültece bu belgenin gönderileceğini, sonuç alamaz iseniz,
  · AÖF bürosuna başvurup öğrenci durum belgesinin gönderilmesini isteyiniz.
  · 29 yaşını doldurmuş öğrencilere Askerlik Kanunu gereği bu belge verilmemektedir.
  · Ayrıca kayıt olduğu yıldan itibaren, kaydını yeniletmediği süreler de dahil olmak üzere İktisat ve İşletme fakültesi öğrencileri 7.yılı dolduran, önlisans öğrencilerinden 4.yılını dolduranlar öğrencilik haklarından yararlanamadıklarından “öğrenci durum belgesi” verilmemektedir.
  · Öğrenciliğini devam ettirerek askere gitmek isteyen öğrencilere “Askere alınmasında fakültemizce sakınca yoktur” ibareli bir yazı alıp, askerlik şubesine verildiğinde, kaydınız silinmeden askere sevk işleminiz yapılmaktadır.

  Öğrenci Kimlik Kartlarını Kaybedenler :

   Öğrenci kimlik kartı 4 yıl süre ile kullanılacak şekilde hazırlanmaktadır. İyi saklamak gerekir.

   Bu belgenizi kaybettiğiniz ya da tahrip olduğu zaman;

   * Kimlik kartınızı kaybettiğinize ilişkin dilekçe ve kartınızı kaybettiğinize dair gazete ilanı ile birlikte, Anadolu üniversitesi Döner Sermaye saymanlığının T.C. Ziraat Bankası Eskişehir Şubesi 392908 nolu hesabına….. TL yatırıp, aldığınız dekontun aslını dilekçenize ekleyerek AÖF bürosuna bizzat başvurmanız gerekmektedir.

  Kimliğinizi bürodan almak için kimlik belgenizle birlikte gitmeniz gerekmektedir.
   
  Posta yoluyla, yada bir yakınınız tarafından öğrenci kimlik kartı çıkartılması mümkün değildir.
   
  KAYIT SİLME

  Kaydını sildirmek isteyenler, illerdeki AÖF Bürosuna bizzat kendileri kayıtlarını sildirmek istediğini açıkça belirten bir dilekçe ve öğrenci kimlik kartıyla birlikte başvurmalıdır.

  Posta ile ya da bir yakın tarafından kayıt silme işi yapılmamaktadır.
   
  KAYIT YENİLEME
         

  Kayıt yenileme işlemleri her yıl AÖF Bürolarında yapılmaktadır.
  · Kayıt yenileme süresi içinde kayıtlarını yeniletmemiş olanlar sınavlara katılamazlar, hiçbir öğrencilik haklarından (öğrenci belgesi, öğrenim durum belgesi, paso vb.).
  · Hangi sınıfta olursa olsun iki yıl üst üste kaydını yeniletmeyenlerin kayıtları silinir. Bu öğrencilerin ertesi yıl kayıt yeniletmeleri mümkün olmadığı gibi, ÖSYS sonucu da yeniden yerleştirilseler de tüm derslerden sorumlu olarak 1.sınıftan öğretime başlamaları gerekir.
  · Zorunlu nedenlerle bir öğretim yılında kaydını yeniletmeyen öğrencilerin, takibeden yıl kaydını yenileterek, bıraktıkları yerden öğretime devam hakları bulunmaktadır.
   
  ÖĞRETİM SÜRESİ

  İktisat ve İşletme Fak. Kayıtlı öğrenciler kayıt yaptırdıkları yıldan başlayarak 7 yıl önlisans öğrencileri 4 yıl süre ile öğrencilik haklarından yararlanabilirler.
  · Bu süreler içinde kaydını yeniletmediği için öğrencilik haklarından yararlanamayan öğrenciler, bu hakkı kullanmış sayılırlar.
  · Bu sürelerin bitiminden sonra, kayıt yeniletenler sınavlara katılabilirler, ancak öğrencilik haklarından yararlanamazlar.
   
  MUAFİYET

  – Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri kaydedildikleri ve bulundukları sınıf, bölüm ve programdan okutulan derslerin tümünü almak zorundadırlar. Öğrencilere yükseköğretim kurumlarında, daha önce okudukları ve başardıkları dersler dolayısıyla hiçbir şekilde muafiyet tanınmaz.

  – Açıköğretim öğrencisi iken ÖSYS sınavlarına girerek yeniden yerleştirilenler, önceki kaydını sildirmek koşuluyla, yerleştirildikleri bölüm ve programın I.sınıfına kayıt yaptırabilirler. Daha önce okudukları ve başardıkları dersler dolayısıyla hiçbir şekilde muafiyet tanınmaz.
   
  YATAY GEÇİŞ

  Açıköğretim fakültelerinde kayıtlı öğrenciler, her ne sebeple olursa olsun, fakülte bölüm ve programlar arasında yatay geçiş yapamazlar. Bu fakültelerinde okuyan öğrenciler, örgün yükseköğretime de geçiş yapamazlar.
   
  DİKEY GEÇİŞ

  – Açıköğretim fakültesinin 2 yıllık önlisans programında öğretim gören öğrenciler ÖSYM’ce yapılan dikey geçiş sınavına katılarak, örgün öğretime geçiş yapabilirler.
   – Son sınıfta bulunan öğrenciler ile mezun olanlar, bu sınavlara ilan edilen süre içerisinde başvurarak katılabilirler.
   – Meslek yüksekokul mezunları ile Açıköğretim Önlisans programlarından mezun olanlar, Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan İktisat ve İşletme Fakültelerine dikey geçiş yapabilirler.
   – Bu öğrenciler her yıl yapılan ilanları izleyip, süresi içinde dikey geçiş başvurusu yapabilirler.
   

  PASO İŞLEMLERİ
  – Paso verilmesi ilgili belediyelerin bu konudaki kurallarına göre her ilde ayrı organizasyon yapmayı gerektirmektedir.
  – Paso için gerekli ilan bağlı olduğunuz büroca gerekli duyuru yapılmaktadır.
   
  SINAVLAR
  Ø Açıköğretim fakültelerinde okuyan öğrenciler için yılda 3 kez oturumlu olarak sınav yapılmaktadır.
  Ø Ara, yılsonu ve bütünleme sınavı olarak gerçekleştirilen bu sınavlara öğrenciler bağlı oldukları büronun bulunduğu ilde katılırlar.
  Ø Sınavların organizasyonu, uygulama ve değerlendirilmesi Anadolu Üniversitesince yürütülmektedir.
  Ø Öğrenciler kendilerine Anadolu üniversitesi tarafından gönderilen sınava giriş belgesinde gösterilen bina, salon, tarih ve saatte sınavlara girmek zorundadırlar.
  Ø Belirtilen yer ve tarihte sınava girmeyenler mazeretleri bile olsa, başka bir yerde ve zamanda telafi sınavı açılmamaktadır.
  Ø Mazeretleri nedeniyle ara sınava katılamamış öğrenciler yıl sonu ve bütünleme, yıl sonu sınavına katılamayanlar, bütünleme sınavına katılabilirler.
  Ø Sınav sırasında kopya çeken, kopya veren, alan, kopya çekilmesine yardım edenlerin sınavları sınav görevlilerince rapor edildiğinde, bu kişilerin sınavları geçersiz sayılır, bu derslerden “0” almış kabul edilir.
  Ø Sınavları kopya nedeniyle geçersiz sayılan öğrenciler, kopya olayının gerçekleştiği sınav dönemini izleyen, ilk sınav döneminde hiçbir dersin sınavına giremezler.
  Ø Öğrenciler sınavlarda öğrenci kimlik kartlarını bulundurmak zorundadırlar. Öğrenci kimlik kartı olmayan öğrenciler sınavlara alınmamaktadır.
  Ø Öğrenci kimlik kartını yitiren öğrenciler sınavlardan en az 3 gün önce AÖF bürosuna başvurarak, sadece sınavlarda geçerli olacak öğrenci belgesini almak durumundadırlar.
  Ø Sınava giriş belgesi eline geçmeyen veya bu belgelerini yitirenler, sınavlardan 1 hafta önceden AÖF bürolarından temin edebilirler.
  Ø Sınavın yapıldığı cumartesi-pazar günleri AÖF büroları açık tutulmaktadır.
   
  Sınavlar nasıl yapılacak, nasıl değerlendirilecek?
  Ø Öğrenciler kılavuzda belirtilen tarihlerde ara ve yıl sonu sınavına girerler. Yıl sonu sınavında başarılı olamayanlar, başarısız oldukları derslerden bütünleme sınavına girerler.
  Ø Sınıfta kalan öğrenciler yalnızca kaldıkları derslerden, borçlu geçenler ise, bulundukları sınıfın dersleri yanında, borçlu oldukları derslerden de ara, yıl sonu ve bütünleme sınavına gireceklerdir.
  Ø Sınav başlamadan önce öğrenci numaranızı ve soru kitapçığı türünün cevap kağıdına hemen kodlayınız.
  Ø Öğrencilerin ara, yıl sonu ve bütünleme sınavlarının hangi il, bina, salon ve hangi tarihte gireceği sınava giriş belgesinde bildirilir.
   
  SINIF GEÇME
  Ø Sınavlar çoktan seçmeli test şeklinde hazırlanmakta, bilgisayarla değerlendirilmektedir.
  Ø Her dersin başarı notu, ara sınav notunun %30 ile yıl sonu ve bütünleme sınav notunun %70 toplanarak bulunur.
  Örnek: Arasınav notu 70, yıl sonu notu 60 olan öğrenci;
  Arasınavın ağırlığı %30 olduğuna göre,
  70 . 30 : 100 = 21 not alacaktır.
  Yıl sonu sınavının ağırlığı %70 olduğuna göre,
  60 . 70 : 100 = 42 not alacaktır.
  Arasınav ve yıl sonu sınavının not toplamı
  20 + 42 = 63 başarı notunuz olacaktır.
   
  Ø Bir dersten başarılı olabilmek için başarı notunun 50 ve daha yukarısı olmalıdır.
  Ø Ara sınavı, bütünleme sınavını da aynı şekilde etkilemekte, bu sınavlardaki başarı notuda hesabı da yukarıdaki örnekteki gibi yapılmaktadır.
  Ø Ara sınavına girmeyen öğrenciler, yıl sonu ve bütünleme sınavına girdikleri takdirde, aldıkları notun %70’nin 50 ve daha yukarısı olursa bu dersten başarılı sayılır.
  Ø Bulunduğu sınıftaki derslerin en çok 2.sinden başarısız olanlar bir üst sınıfa geçer. Bu ders sayısı 3 ve daha fazla olursa, başarısız sayılırlar. Bu durumdaki öğrenciler bu derslerin sınavına girerler. Ancak üst sınıftan ders alamazlar.
  Ø Bulunduğunuz sınıfın tüm derslerinden geçtiniz doğrudan üst sınıfa geçiyorsunuz.
  Ø Bulunduğunuz sınıfın derslerinden iki dersten başarısızsınız, üst sınıfa borçlu olarak geçiyorsunuz.
  Ø Ancak bu iki dersin sınavını da bulunduğunuz sınıfta vermek durumundasınız.
  Ø Bu iki dersin 1’den başarılı, 1’den başarısız olursanız, bulunduğunuz sınıftan bir üst sınıfa geçemiyorsunuz.

 109. Replymurat

  Bİ ARKADAŞ DEMİŞKİ “ÖN KAYITLAR 26 EYLÜL 11 EKİM ARASI KACIRMAK İSTEMİYORUM ASIL KAYITIN 31 EKİM OLDUĞUNU BİLİYORUM” FALAN DEMİŞ. . .ARKADAŞIM BİRŞEY BİLDİĞİN YOK :d 26 EYLÜL SENNLE ALAKALI DEĞİL SENNİN Kİ SADECE 31 EKİMDE 2 Sİ AYRI BİRŞEY :d

 110. Replyfatma

  selam arkadaşlar ben bankacılık meslek yüksek okulundan mezun uldum bu sene kısmetse 3. sınıftan açık öğretime devam etmek istiyorum iktisat mı yoksa işletme mi seçeyim karar vreremedim hangisi daha avantajlı bir yardımcı olursanız sevinirim.

 111. ReplyGökhan

  arkadaşlar cok acil yardımcı olursanız sevinirim. 2 yıl bilgisayar programcılıgı mezunuyum askere gıtmeden once acıkogretıme dıkey gecıs yapmıstım. ıntıbak sınıfında ılk yıl kaldım daha sonrakı yılda kayıt yaptırdım fakat sınavlara dahi gitmedim amaa askerden geldıkten sonra tekrar okumak ıcın karar verdım. tekrar kayıt yaptırma sansım varmı yardımcı olursanız sevınırım

 112. ReplyFERHAT TEKELİ

  İKİ YILLIK MEZUN ARKADAŞLAR DİKEY GEÇİŞ İLE AÇIK ÖĞRETİMİ

  SEÇERSE YALNIZ İKTİSAT YADA İŞLETME BÖLÜMLERİNİ

  SEÇEBİLİR BAŞKA SEÇENEĞİMİZ YOK MALESEF. ANCAK 4 YILLIK

  AÇIK ÖĞRETİM OKUMAK İSTEYENLER DEĞİŞİK BÖLÜMLERİ

  SEÇEBİLECEKLERDİR.

 113. ReplyFERHAT TEKELİ

  İKTİSAT MI İŞLETME Mİ DİYEN ARKADAŞRLAR KARAR VERMEYE

  GEREK YOK BENCE KOLAY OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ

  BÖLÜMÜ SEÇİN ÇÜNKÜ MEZUN OLDUĞUNUZDA HİÇ Bİ FARKI

  OLMAYACAK.

  TABİ KULLANIM AMACI DA ÖNEMLİ

 114. ReplyMehmet

  Arkadaşlar haziran ayında önlisans mezunu oldum ve diplomamı aldım, bu ay askerlik tecil sürem doluyor, dikey geçiş yaptıracağım zaman benden askerlik durum belgesi istenecek mi acaba?

 115. Replynuray

  ferhat arkadaş ben tarım mezunuyum yani senin dediğine göre sosyoloji 1. sınıfa kayıt yaptırabilirim. bütte mezun oldum

 116. Replyyunus

  fatih arkadaşım şimdi aöf bürosundan geliyorum. 2 yıllık maliyeden bu sene mezun oldum ve 4 ıllık maliyeden devam edicem. senin dediğinide söyledim ama iktisat yada işletme diye bir kural yokmuş.

 117. Replyyunus

  ama gel görki dgs açıklamasına göre sen haklısın. anlamadım bu nasıl iş yea benimi kandırıyolar ne

 118. Replymahmut

  Arkdaşlar işletme tercih etmek ile iktisat arasında kaldım 3 sınıftan devam edicem de okuyan varsa sizce hangisi daha kolaydır

 119. Replyhalil kolak

  ben kamu yönetimi 2. sınıftan 3 dersten kaldım.Harita kadastro mezunuyum kayıtımı sildirip işletme veya iktisat bölümüne tekrar kayıt yaptırabilirmiyim? kayıt olursam iki yılda verdiğim derslerden muaf olabilirmiyim?

 120. Replyharun

  ben endüstri meslek lisesi (elektrik )1997 mezunuyum. işim gereği yükselmek için 2 yıllık herhangi bir bölümden dikey geçiş yapmam gerekiyor, bunun için ne yapmalıyım. ne gibi işlemleri yürütmeliyüm,nasıl başvuru yapabilirim. Birde aöf veya önlisans lardanhangisine başvurabilirim.

 121. ReplyFERHAT TEKELİ

  SLM NURAY HANIM 1. SINIF DEĞİL 1 YIL HAZIRLIK OKUYACAKSIN SONRA 3. SINIFI VE 4. SINIFI OKUMUŞ GİBİ 4. YILLIK MEZUN KATAGORİSİNE GİRECEKSİN. AMA ALMIŞ OLDUĞUMUZ DİPLOMA PEK Bİ İŞE YARAMAYACAK O AYRI KONU TABİ 🙂

 122. ReplyaşLi.

  önlisans muhasebe ve vergi uygulamaları mezunu oldum.. lisans olmak istiyorum.. kayıt tarihleri 31 ekim – 23 kasım.. peki muaf olacağım dersler varmı.. işletme olarak devam etmek istiyorum.

 123. Replymikail

  Merhaba, Askerlik tecil hakkım 21 kasım 2011 de doluyor. aöf dgs işletme bölümü kayıtları 31 ekim 2011 de başlıyor. askerlik durumum için.
  Aöf kayıtta sıkıntı çıkartır mı ?

  Bu arada hazırlıkda sınıf geçmek için 2 yerine 3 dersten geçme şartı getirildi.

  Kayıt olduktan sonra EKC-2 belgesi ve askerlik durum belgesi ile kayıtlı olduğunuz askerlik şubenize gönderğinizde tecilli sayılıyorsunuz yeni düzenleme şubeden teyit ettirdim.

 124. Replyfatma

  arkadaslar 2.sınıfs lisans proğramı edebiyatım kayıt tarihleri ne zaman baslıo bilgisi olan varsa yardımcı olsun lütfennn…

 125. Replygöksel

  merhaba arkadaşlar bir sorum olacak ben 2 yıllık önlisans elektrik mezunuyum.açık ögretim aracılıgıyla askerliktende tecil etmek istiyorum yaş 22 ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 126. Replyemel

  ertuğrul bey sız yabancı olup olmamanız onemlı dgeıl zaten szı dırek 3. sınıftan baslamıcaksınız sız bı sene hazırlık okuyacaksınız o yuzden hangısınız secersenız secın bı sene hazırlık olucagı ıcın sorun olacagını sanmmıyroum…

 127. Replyfatma

  2 yıllık halkla ilişkiler ve reklamcılık okudum ardından dikey geçişle işletme bölümüne girdim ama ilk senesinde bırakmak zorunda kaldım… şimdi af çıkmasını mı beklemeliyim tekrar kayıt olmak için yoksa istersem şimdiki kayıt zamanında da tekrar 3. sınıfa kayıt olabilir miyim?

 128. ReplySÜLEYMAN

  2 yıllık mezunum dikey geçişle 3. sınıftn devam ettim 2 sene arka arkaya sınıf tekrarı yaptım ve mecburen kaydımı sildirdim. askerlik yapmadım 22 yaşındaym tekrar kayıt yaptırmak istiyorum… yaptırma şansım var mı? bilgilendiriniz lütfen…

 129. Replyemos

  sanırım kayıt yenileyebiliyorsun 31 ekimde başlayacak kayıtlar yenileme için ayrı bi tarih var mı bimiyorum.en doğru cevabı aöf bürosuna git ordan öğren geç kalma

 130. Replyfındık

  BEN 2 YILLIK SAĞLIK MESLEK YÜKSEKOKULU DİŞ PROTEZ BÖLÜMÜNDEN BU SENE MEZUN OLACAĞIM .DİKEY GEÇİŞ YAPABİLECEĞİM BÖLÜM VARMI LÜTFEN BİLGİ VERİRMİSİNİZ.

 131. ReplyBEN ELİF

  SELAM BEN ELİF BEN ADALET MESLEK LİSESİNİ BİTİRDİM. AÇIK ÖĞRETİMDEN DİKEY GEÇİŞ HAKKIMI KULLANARAK ADALET MESLEK YÜKSEK OKULUNA DEVAM ETMEK İSTİYORUM LÜTFEN BENİ BU KONUDA AYDINLATIRMISINIZ.

 132. Replynaz

  merhaba ben hazırlık sınıfındayım 2 ders verdim 3. sınıfa geçtim mi bilmiyorum lütfen yardımcı olun..

 133. Replygünseli

  slm arkadaşlar benim diplomam daha okulda ama çıkış belgem var diplomamı almam şartmı yoksa çıkış belgesi ile kayıt yapılabiliormu yardımcı olursanız sevinirim

 134. Replysonay

  ARKADAŞIM HERHANGİ BİR ÖNLİSANS PROGRAMINDAN MEZUN OLARAK AÇIKÖĞRETİME DİKEY GEÇİŞ YAPACAKSAN TÜRK DİLİ VE İNGİLİZCEDEN MUAF OLUYOSUN DİĞER GÖRDÜĞÜN İŞ HUKUKU VE DİĞER DERSLERDEN MUAF OLMUYOSUN.

 135. ReplyİKRAM

  Selam gençler 52 yaşındayım. 2000 de Sosyal Bilimleri bitirdim. Şimdi ise dikey geçişle işletme yada sosyoloşi ye devam etmeyi düşünüyorum ne dersiniz…

 136. Replyayhan

  slm arkadaşlar,,AÖF başvuruları 31 ekimde başlıyor ancak internet başvurusuda mı gerekli?? öyle bi durum varsa ben internetten başvuru yapmadım yanılmıyosam internet başvuru tarihide geçti:( lütfen bilgisi olan cvplarsa sevinirim…

 137. ReplyAZRA

  ARKADAŞLAR ön lisans mezunları AÇIK ÖĞRETİME 3. SINIFTAN devam etmek için internetten başvuru yapılacak.başvuru tarihi 31 EKİM 2011 de başlayacak.25 KASIM 2011 de SONA ERECEK.

 138. ReplyBilal

  arkadaşlar ben geçen yıl meslek yüksek okuldan mezun oldum dikey geçiş kayıdı yaptırdım. hazırlık sınıfını geçemedim bu yıl kayıt yenilememi nasıl ve hangi tarihler arası yapmalıyım?

 139. Replyayhan

  tşkrler Azra…internetten başvuru 17 eylül de yapılıyor diye duymuştum ondan başvuru yapmaya
  geç kaldım diye çok korktum ya…

 140. Replypinaraka

  ben aöl den 4 kredisi kalmış inş ocaktakii sınavda mezunum ama öss ye girmekte istyrm bu yıl buna katılabilirmiym bi belgeyle noooluurrr BİLGİ VE ACİL CVP RİCA EDİYORUM BENN NE YAPACACIM ABLER ABLALAR BENİ OKUTMADILAR BAYANIM DİYE UNUTMAYIN VE CVP HEPİMİZİN MEVEM YARDIMCISI OLSUN

 141. ReplySERKAN PARAZİT

  ÖNLİSANS MEUNLARI İÇİN 31 EKİM KAYIT TARİHİ 4 FOTOGRAF İSTİYORLAR 250 TL YATACAKMIŞ

 142. ReplySERKAN PARAZİT

  PİNARİKA BENCE YGS SE YE GİR AMA SEN BOS KALMAYACAM DİYORSAN MESLEK YÜKSEK OKULLARINA BASVUR VEYA ACIK ÖGRETİM FAKULTELERİNDEN HERHANGİ Bİ BÖLÜME GİR ÖN LİSANS DİPLOMASI ALABİLİRSİN TAMAM MI AMA SENEYE SINAVA İYİ HAZIRLAN

 143. Replyhakan susam

  ben yerel yonetımler bıtırdım ıkı yıllk 3. sınıfı okurken gormus oldugumuz dersler ıle ılgılı bır ışlem gerkıyor mu almayacagımıza dair

 144. ReplyNurettin

  Aslı hanım herkes gibi bende size bisey sormak istiyorum ben 2 yıllık bilgisayar teknolojisi ve programlama bölümün myo dan mezun oldum şimdi açık öğretime geçiş yapıcam ama kayıtlar için hangi evraklar gerekio? yardımcı olursanz sevinirim:)

 145. ReplyMehmet

  SeLam , ben ek yerleştirilme ile aof işletme fakultesini yerleştirildim.. şimdi bana seçeceginiz lisans türü işletme yönemim(2 yıllık ön lisans) ( açık ögretim fakultesi) seçenegi çıkıyor.. ben 2 yıllık işletme fakultesine yerleştigim anlamına mı geliyor ? işletme fakultesi 2 mi 4 yıllık mı ? acil cevap yazarsaanız sevinirim.

 146. Replyemre

  aşli muhaf oldugun dersler var oncelıkle hazırlık okumuyorsun dırek işletme 3 baslıyorsun muhaf oldugun dersler ıse matematik ing bunlar yok aldın dersler maliyet muh. turk vergı sıs. sosyal guv. pazarlama yont fınansal yont. yonetım bılg sıstemı

 147. Replyayhan

  Ya Çok Önemli Benim için lütfen cevap verir misiniz. Ben ispartada sınavlara girmek istiyorum ama kaydı adıyamanda veya başka bir ilde yaptırabilirmiyim lütfen acil cevap. Teşekkürler

 148. ReplySüreyya

  İKTİSAT veya İŞLETME olarak 3.sınıfa direk kayıt yaptıracak arkadaşların dikkatine ! Gerekli olan belgeler;

  1-İnternet başvuru belgesi
  2-Diploma
  3-4 Adet vesikalık fotoğraf

  bunların dışında herhangi bir evrak gerekmiyormuş. AÖF 444 10 26 arayarak ögrendim.Bilginize.

 149. ReplyYSMN

  Önlisans işletme yönetimi mezunuyum. 3. sınıf için Dikey geçiş mi yapmam gerekiyor?

  Neden İşletme – İktisat haricinde başka bölüm seçemiyorum?

  Daha diplomam elime geçmedi AÖF vermedi. O osrun olmaz heralde??

 150. Replykemal

  Merhabalar ben açık öğretim fakültesi 4 yıllık iktisat fakültesi iktisat bölümünden 09/12/2011 tamamlayarak ön lisan diploması aldım.Fakat 31 ekim 2011 tarihinde başlayan aof kayıt yenilemeye başvuru yapıp yapmayacağım hakkında bana bilgi verilmesini istiyorum .klavuzda belirtilen 1972-71 doğumlu olanlar ilgili bende askerlik hizmetini yapmadım 30 yaşın üzerindeyim ben lisan tamamla için kayıt yapabilirmiyim bürolarda bana sıkıntı çıkarırlarmı bu konuda acil yardım bekliyorum .

 151. ReplyBAHAR

  ferah kayıtlar 31 ekım-25 kasım arası.ben bugun ınternet basvurusunu yaptım.fakat emın olamadıgım bır konu var;onlısans mezunuyum ve işletme 4 yıllıga kayt yaptrdm netten.ben 3. sınıftan mı baslycam,hazırlık okumam gerekecek mı?yardımcı olursanız sevınırm.

 152. Replyuğur

  arkdşlar bugn kayıt yaptırdım açıköğretim işletmeye önlisans elektronik teknolojisi mezunuym hazırlık okucam die biliyodum ama artım bu hazırlıktaki 4 dersi 3.sınıfa eklemişler burodaki görevli dedi hatta altından nasl kalkıcaksnız o kadar dersin merak ediyorum dedi

 153. Replyrahıme

  yaa arkadaslar bu sınava gırıs belgelerı ne zaman gelecek bılgısı olan varmı bıdee bu yardımcı kaynaklar ne zaman alınacak

 154. ReplyFATİH

  mrb arkadaşlar ben 2 yıllık pazarlama myo mezun oldum bu yaz mezun oldum direk 3.sınıftan işletmeye kayıt yaptırmak istiyorum ama diplomayı alamadım geçici diploma ile kayıt oluyormu cev bekliyorum aslı hanım bu konuda bilgilendrirseniz sevinirim

 155. ReplySüreyya

  Fatih by Aslı hanımdan yardım istemişsiniz fakat bende sizinle aynı durumda olduğum için daha önceden araştırdım AÖF bürosunu da aradım GEÇİCİ BELGE ile kayıt olunabilir dediler.Bilginize

 156. Replykbra

  ben balıkesirde okuyorum. 2. unıversıte okumak ıstıyorum . normalde ıstanbulda oturuyorum.kaydımı oturdugum yerden mı yaptırmak zorundayım . balıkesırden yaptıramıyor muyum

 157. Replyfatihhh

  3. sınıfı borçlu geçtim. 4. sınıfa kayıt yaptırmam gerekiyor mu yoksa sadece bankaya para yatırmam yeter mi?

 158. Replybayram

  arkadaşlar bi sorum olcaktı cevap verirseniz sevinirim.2 kasımda açık öğretime kayıt yaptırdım dikey geçiş için şimdi başvurunuzu kontrol edin diye bi yazı var burda t.c no yu yazıp görüntüle diyorum böyle bi başvuru yoktur diyo bilgisi olan varmı

 159. Replyneslihan

  merhaba..ben 2yıllık bilgi yönetimi mezunuyum.4yıla tamamlamak istiyorum.aö bürosundaki görevli dikey geçişle yapabilirsin dedi bunun için sınava mı girmem gerekiyo..

 160. ReplyYasin

  Bayram isimli arkadaşım aynı durum söz konusu zaten o anlık kayıt için kayıt oldugun için bir başvurun gözükmez. ögrenci bilgi sisteminden kimlik no ve verilen bürodan şifreni alıp giriş yapabilirsin

 161. Replykevser

  merhaba,ben de dikey geçişle işletme üçüncü sınıfa kayıt yaptırdım.ben şimdi dönemlik mi yıllık olarak mı sınavlara gireceğim.hiç bir şey anlamış değilim.

 162. Replyysmn

  AöF kayıt yapıldığı şehirden taşınılırsa sınav zamanı aöf kaydı olduğu şehire mi gidilmeli. Kayıtlı olduğu şehirden mi sınav olunmalı muhakkak?


  1. Author
   Replyadmin

   Sınav zamanınız gelmeden önce adres değişikliğini yaptırmanız gerekmekte. Böylece yeni taşındığınız yerde sınava girebilirsiniz.

 163. Replyçileli

  arkadaşlar ben ilahiyat ön lisan bolumunu daha bitirmadim dikey geçiş sınavına girebilirmiyim asli hanım yardıncı olursanız sevinirim

 164. Replygülseren

  İst.Üni.Radyo ve Televizyon Teknolojileri mezunuyum .Açık öğretimde işletme ve iktisat dışında tercih yapabilecğim bölümler varmı?Dikey geçiş başka hangi bölüme yapılıyor? Cevabınız için şimdiden teşekkürler

 165. Replyburcu

  MADDE 9 – (Değişik: RG-29/07/2011-28009) Lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrencilere üniversitelerince ön lisans eğitimi sırasında almış oldukları derslerden eş değer kabul edilenlere muafiyet verilerek ve kredileri dikkate alınarak, programdan alması gereken dersler belirlenir. Öğrencinin alması gereken derslere göre programa kaydı yapılarak, eğitime devam hakkı verilir. Yabancı dille öğretim yapılan programlarda ve zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı bulunan programlarda öğrencilerin lisans programına başlayabilmeleri için üniversitenin yapacağı yabancı dil muafiyet sınavını geçmeleri veya yabancı dil hazırlık sınıfına devam ederek başarılı olmaları gerekir. Yabancı dil hazırlık sınıfında ve lisans eğitim-öğretimi sırasında öğrenciler üniversitenin eğitim-öğretim yönetmeliğine tabi olurlar. Öğretim dili en az % 30 yabancı dil veya tamamen yabancı dil olan programların yabancı dil hazırlık sınıfında başarısız olan öğrenciler, 4/12/2008 tarihli ve 27074 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Öğretimi ve Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik hükümleri çerçevesinde Türkçe eğitim yapan yükseköğretim programlarına ÖSYM’ce yerleştirilebilir. Dikey geçiş yapan öğrenciler 2547 sayılı Kanunun 44 üncü maddesindeki hükümlere göre öğrenimlerine devam ederler.

 166. Replyufuk

  slm arkadaslar ben 2 yıllık makina mezunuyum netten başvuru yaptım çıkarttıgım kagıtlarda 3.sınıftan fark ders alarak yazıyoo bu hazırlık sınıfımı oluyor yardımcı olursanız sewinirim

 167. Replymusa arslan

  arkadaşlar ben 2 yıllık pazarlama okudum üstünü işleteme dewam ediyorum 2 tane dersim kaldı 4.sınıfa geçtim ama ne zaman kayıt yenilicem ne kadar harç yatırcam bilmiorum telefonlarını arıorum sürekli meşgul bi cvp bekliom teşekkürler başarılar…

 168. Replyayhan

  slm ben işletme 2 yıllım mezunuyum ve 3.sınıfa kayıt yapacam,başvuruda tam olarak neler isteniyor_?

 169. Replyayşe

  ya bu dikey geçişle işletme ye kayıt oldum . bizi ilgilendiren sınavları nerden öğrencez bilgim yok söylerseniz sevinirim

 170. Replyalisoran34tmlcm

  2. sınıfa geçtim ne tür belge isteniyor.
  cumartesi bürolar açık mı?
  resim ikametgah şart mı? nüfüs kayıt örneği şart mı?
  vakıfbank bankamtikten para tc ile yatıyor mu?
  internetten bişey yapmamız lazım mı??

 171. Replydenizzz

  Arkadaşlar ” 3. Sınıfına fark dersleri alarak ” ne demek nolur yardımcı olun… ” 3.sınıfına doğrudan ” seçeneğiyle farkı neee ?

 172. ReplyÖMER ALTUĞ

  Merhabalar;ben 1995 MYO Elektrik bölümü mezunuyum.4 Yıllığa geçiş hakkım varmı,varsa hangi bölümlere acaba?Elektrik bölümünün Fakülte kısmını okuyabilmek içinde Dikey geçiş sınavı hakkım varmı varsa nezaman?

 173. Replyayhan

  ben de 3.sınıf işletmeye kayıt oldum sınavlar 7-8 nisanda başlıyor arkadaşlar,,kitapta verdiler ama murat yayınlarını çok övüyorlar bu yayınları alan var mı??

 174. Replyayhan

  slm arkadaşlar ben işletme 2 yıllık bitirdim ve 3.sınıfa kayıt yaptırdım,,maliyet muhasebesi dersini daha önce görmüştüm ve 3.sınıfta bu ders gene var acaba bu dersten muaf sayılıyor muyum?? bilgilendirirseniz sevinirim

 175. Replyilhann

  s.a arkadaşlar 2. sınıf yeni bitirdim aöf 3 sınıf başıcam yalnız 89 doğumluyum tecil belgesi almak zorundamıyım ?

 176. ReplySüreyya

  İlhan Başvuru sırasında bay adaylardan askerlik tecil belgesi de istiyorlar.Aksi takdirde evrak yetersizliğinden dolayı kayıt yaptıramazsın.Bilgine.

 177. Replyayhan

  slm arkadaşlar başvurumu yaptım ama TC numaramı yazınca başvuru kaydı görüntülenmiyor diye bi yazı çıkıyor neden acaba?

 178. Replybuket

  arkadaslar ben acik ogretim dikey gecis 3 sinif kaydimi yaptim ama internet sayfasinda sorgulama yaptigimda tc kimlik numarasina ait basvuru yoktur diyor… yardimci olabilecek biri var mi ?

 179. Replybuket

  sureyya hanim oncelikle internetten daha sonrada burodan kaydimi yaptim bu sabah emin olmak icin buroya telefon actim tc kimlik no ya ait basvurunun oldugu soylendi internet bazen bu tarz sorunlar oldugundanda bahsettiler

 180. Replyemre böke

  arkadaşlar bana çok acil yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  şu anda örgün olarak uluslararası ilişkiler okuyorum ve 4. sınıftayım. ayrıca ikinci univ olarak aof dıs ticaret bölümünden bu sene mezun oldum. aof dikey geciş ile işletme 3 ten devam etmek istiyorum. benim bu durumda “askerlik durum belgesi” almam gerekli mi??

 181. Replytuğçeeee

  arkadaşlar merhaba.. ben önlisans mezunuyum 3. sınıf direk geçş hakkımı sene ye kullanabilr miym bilgsi olan var mı?

 182. Replyesra

  ben 2 yıllık tekstil bölümünü bitirdim acıköğretim kayıt yaptırdım fakat ara verdım hazırlıkta tekrar başlayabiyorum fakat ben bölüm değiştirmek istiyorum işletme sayısal bir alan olduğu ıçın yapamadım sözel bir alana geçiş yapabilirmiyim…..

 183. Replysinem

  ben harç parasını yatırmadım ve yarın son gün müş ama internetten kaydımı yaptım çok mu geç kaldım olmaz mı

 184. ReplySüreyya

  Sinem Bildiğim kadarıyla bugün mazeretli kayıt günü. Aynı gün içerisinde harcını yatırıp kayıt yaptırabilirsin.Ama bugün.

 185. Replymehmet

  slm arkadaslar sağlık kurumları işletmeciliği mezunu olup ve boşta gezıyorum. bu böülüm hakkında bilgisi olan arkadaslardan yardım istoyurum. ne yapmam gerekiyor…….

 186. Replymehmet

  slm arkadaşlar sağlık kurumları işlemecılığı mezunu olup. suan boşta gezmekteyim. bu bölüm hakkında bilgisi olan arkadaşlara duyurulur, ve yardım talep etmekteyim…bu bölüm hakkında ne yapmam gerekiyor..

 187. Replysavaş

  elektronik mezunuyyum işletme 3.sınıfa kaydımı yaptırdım hangi derslerim olduğunu nerden öğrenebilirim?

 188. Replyercan

  ben bugün internetten kayıt yaptım ama askerlik subesinden askerlık belgesini alamadım. acaba buu evrakları pazartesi anadolu üniversitesine gondersem kaydım yapılır mı arkadaslar ? bi bilgisi olan var mı bu konu hakkında

 189. Replyercan

  ya özür dilekçesi hakkımız varmış dıye öğrendim ben ümit. darklord_08@w.cn bu benim adresim ekle tmm daha detaylı bilgi bulursam ordan bildırırım sana. sende aynı sekilde

 190. ReplyFERHAT TEKELİ

  SLM ARKADAŞLAR DİKEY GEÇİŞ SINAV TARİHLERİ VE YERLERİ HAKKINDAKİ BİLGİLERİ NASIL ÖĞRENECEZ İNTERNETTEN Mİ YAYINLANIYOR YOKSA EV ADRESLERİNE Mİ POSTALANIYOR BİLGİSİ OLAN YARDIMCI OLURSA SEVİNİRİM ŞİMDİDEN TŞKLER.

 191. Replyaziz çevik

  mrb ben dış ticaret okuyorum dikey geçiş sonrası 2 yıl dahamı okuyucam yoksa 4 yıl baştanmı okuyucam

 192. Replysinem

  arkadaslar sınavlar nısan da degılmı ??
  aralıkta donemlıkk sınav tarihlerii bu sınavada gırecekmıyız (dgs ıle işletme 3. sınıf)


  1. Author
   Replyadmin

   Yıllık Sistemdekiler 7-8 nisanda girecekler. Dönemlik kredili sistemdekiler 10-11 aralıkta girecekler

 193. ReplyEmrullah13

  Selam Arkadaşlar Ben Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programcılığını bitirdim 3.Sınıf İşletmeden Devam Etmekteyim Acaba Bende Hazırlık VArmı birde Ara Sınavlara Tabi Tutulan Konular Hangisi Biliyormusunuz :=? Lütfen ÇOOK ACİLLL LAZIMMM BİRÇE OKUYANLAR ÇIMIŞ SORULAR VARSA PAYLAŞABİLİRMİSİNİZ :(((

 194. Replyçiçek Aytekin

  Mrhaba herkese,
  Ben 2 yıllık Radyo ve Televizyon mezunuyum,bu durumda Lisans programlrının hangisine dikey geçiş yapabiliyorum.İletişim okuyabiliyor muyum?
  Bu yıl kaydı kaçırdım,Kaçıranlar için yeni bir kayıt tarihi çıkıyo mu?
  Bilgisi olanlar cevap verirse çok mutlu olurum!şimdiden teşşekkürler…

 195. Replynehir

  merhaba ben dış ticaret mezunuyum açıkögretimde iktisat bölüne kayıt oldum ingilizce almıyorum diğer gördügüm derslerden muaf olabilirmiyim ?

 196. Replyasu

  slm arkadaşlar ben iki yıllık halkla ilişkier ve tanıtım mezunuyum.dışardan 4 e tamamlamk istiyorum. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilirler mi ???

 197. Replyasu

  slm arkadaşlar ben iki yıllık halkla ilişkier ve tanıtım mezunuyum.dışardan 4 e tamamlamk istiyorum. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilirler mi ??? ltfn

 198. Replyhani

  yeni sistemde dikey geçişte sınıf geçme gibi borçlu geçilebiliyormu ? yoksa önlisans mezunumu olmak gerekiyor

 199. Replysemra

  ARKADAŞLAR BEN DGS İLE AÇIKTAN 3.SINIF İŞLETMEDEN DEVAM EDIYORUM.BENIM SORUM SU: BEN 3.SINIFI TEKRAR ETMEK ZORUNDA KALDIM 3 DERSTEN KALDIM.HERHANGİ BİR KAYIT YENİLEME HARÇ YATIRMA VS GEREKLİMİDİR? BİLGİSİ OLAN LÜTFEN AYDINLATSIN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir