rolex replika saat

Aöf Öğrenci Katkı Payı ve Öğretim Gideri İade Şartları

Anadolu Üniversitesinin yatırığınız kayıt harçları ile ilgili iade şartları aşağıdaki gibidir arkadaşlar.

1- Öğrenci katkı payları ders sayısı ve dönem süresine göre hesaplanmayıp yıllık olarak alınır.

Ancak disiplin cezası alan öğrenciler hariç, kaydını yeniletmeyen öğrencilerden, kayıtlarını yeniletmedikleri yıl için katkı payı alınmaz.

Bu nedenle, kayıt yeniletmeyecek öğrenciler bankaya hiçbir ödeme yapmamalıdırlar. Ödeme yapıldıktan sonra vazgeçme halinde iade yapılmaz.

2-İlgili öğretim yılında öğrencilerin, ilk kez bir programa kesin kayıt işleminden sonra, herhangi bir nedenle ilişkilerinin kesilmesi hâlinde, öğretim gideri ve katkı payı iadesi yapılmaz.

Öğretim gideri ve katkı payını yatırmış; fakat kesin kaydını tamamlamamış adaylara katkı payı ve öğretim gideri iade edilir.

3- Herhangi bir nedenle, mükerrer ve/veya fazla ödeme yapılması hâlinde ödenen fazla tutar iade edilir.

4- Katkı payı ve/veya öğretim giderinin 1. taksitini yatıran öğrenciler, bu ödemelerin yıllık olması nedeniyle 2. taksit ödemelerinden önce herhangi bir nedenle ilişkilerinin kesilmesi hâlinde 2. taksit tutarı kadar borçlu olurlar(İlk yarıyıl sonunda mezun olanlar hariç). Bu borç, ödeme tarihine kadar hesaplanacak kanuni faizi ile birlikte tahsil edilir.

5- Ara sınıflarda katkı payı ve öğretim giderini yatırmış; fakat kaydını tamamlamamış öğrencilere hiçbir iade yapılmaz.

6-İdari kararla bir programın açılmamasına karar verilmesi veya sadece idari kusura dayalı bir kayıt yapılması hâlinde fazla alınan katkı payı ve öğretim gideri iade edilir.

7- Katkı payını ödedikten sonra Bakanlar Kurulu Kararında sayılan kanunlar kapsamında şehit veya malul çocuğu olduğunu belgeleyen öğrencilere katkı payı iade edilir, öğretim gideri iade edilmez. Bunun dışında, hiç kimseye hiç bir nedenle diğer öğrencilerden farklı uygulama yapılmaz.

8- Lisans düzeyinde ikinci bir yükseköğretim yapan öğrenciler için öğrenci katkı payı % 100 fazlası ile alındığından, Üniversitemize kayıt yaptırdıktan sonra diğer yükseköğretim kurumundan ilişiğinin kesildiğini belgeleyenlerden (mezun olanlar hariç), o yıl % 100 fazla olarak alınan miktar iade edilmez; ancak izleyen öğretim yılından itibaren normal katkı payı alınır. Açıköğretim sistemi ile eğitim yapan Fakültelere “ikinci üniversite” kapsamında kayıt yaptırdıktan sonra, örgün programdan ilişkisini kesenler (mezun olanlar hariç), izleyen öğretim yılından itibaren normal katkı payı tutarını öder.

9- Katkı kredisi almaları kesinleşmemiş öğrencilerin, yatırmış oldukları katkı payı taksitleri iade edilmez.

10- Katkı kredisine başvurduğu için kayıt sırasında ödeme yapmayan ve bu başvurusu sonuçlanmadan herhangi bir nedenle ilişkisi kesilen öğrenciden, ilişkisi kesildiği tarihte katkı payı tutarı yıllık olarak tahsil edilir.

11- Üniversiteye ilk kez kayıt hakkı kazanıp aynı zamanda katkı kredisi başvurusu yapanlardan katkı payı talep edilmez. Ancak bu öğrencilerden Üniversite Yönetim Kurulunca artırılan miktar kayıt anında tahsil edilir. Kredi talepleri kabul edilmeyenlerden veya kredi listesi kesinleşmeden okulla ilişkisi kesilenlerden önceki dönem veya dönemlere ait katkı payları, ilan edilen süre içerisinde yatırılması durumunda gecikmeden dolayı faiz istenmeksizin tahsil edilir.

12- İade talebinin iadeyi doğuran işlemden itibaren iki ay içinde yapılması zorunludur. Süresinde yapılmayan ve öğrencinin banka hesap numarasının belirtilmediği iade talepleri değerlendirmeye alınmaz. Her ay gelen iade talepleri izleyen ayda değerlendirilir ve uygun bulunan iadeler o ay içerisinde ödenir. Bankaya gönderilen bedeli, bankanın bekleme süresi içerisinde almayan öğrencilere iade yapılmaz.

Önemli Not:

İade için başvuracak öğrencilerin, iadeyi doğuran işlemden itibaren iki ay içerisinde banka dekontlarının aslı ile birlikte dilekçelerini “Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Merkez Büro Yöneticiliği Yunus Emre Kampüsü 26470 – ESKİŞEHİR” adresine göndermeleri gerekmektedir.

Dilekçede paranın iade edilebileceği banka adı, banka şube adı ve adaya ait banka hesap numarası ve IBAN numarası mutlaka bulunmalıdır. Aksi halde dilekçe işleme alınmayacaktır.

Dilekçenizde iadenin neden yapılması gerektiğini açıkça belirtmenizde fayda vardır.

34 comments

 1. Replyhamza güven

  25.02.2016 tarihinde bankakartımla aöf sitesinden yaptığım ödeme iki kez tahsil edilmiş lütfen yardımcı olun bu ücretin geri iadesi mümkün müdür

 2. Replyismail karakan

  26.02.2016 tarihinde yaptığım öğrenci katkı payı ödemesi 3 kez tahsil edildi.Tahsil edilmesine rağmen ödemeler borç ekranında gözükmedi.

 3. Replyemrah

  24.02.2016 tarıhınde harç odememı kolaylık olsun dıye kartla ödemek ıstedım ışlemın sonunda hata ver dı bende bıkez daha denedım yıne ıslemınız ıptal edılmıstır deyıp hata verdı bende artık atm den yatırayım dedım ordan yatırdım kart eskrem gelınce aof harı dıye ıkı adet 71 tl onrencı katkı payını kredı kartımdan ıkı kere tahsıl etmıs bunu nasıl duzeltıcem bılmiyorum

 4. ReplySedanur

  dün internet üzerinde ikinci üniversite olarak adalet bölümüne kayıt yaptırdım ve 260 tl lik harcı kredi kartı ile yatırdım. fakat kesin kaydımı açık öğretim şubesinden yaptırmadım ve kaydımı iptal edip yatırmış olduğum harcı geri almak istiyorum. Alabilir miyim ?

  1. ReplyTülay

   Sedanur Hn merhabalar. Benimde başımda aynı durum sözkonusu. Geçen süreç içinde olay nasıl sonuçlandı merak ettim. Alabildiniz mi ?

  2. ReplySevvdamm

   Aynı durumu yaşıyorum ve 2 ayı geçti dilekçemi gönderdim ama henüz bir gelişme yok peki siz geri alabildiniz mi ??

 5. ReplyGökhan

  Bende Sedanur hanım sizin gibi yaptım sosyal hizmet için para yatırdım sonra vazgeçtim paramı almak istiyorum alabilirmiyim bilen varsa yardımcı olabilir mi

 6. Replymerve

  merhaba arkadaslar bende 2 . unıversıte kapsamında harc yatırdım ama gerı vazgectım para ıadesı ıcın ne yapmamız gerekıyor

 7. ReplyMuhammet

  2. üniversite için para yatırmıştım sadece ön kayıt yapabildim ancak memur yuzunden kaydı tamamlayamadım ve para iadesi için dilekçe yolladım ama hala sonuç yok ki yasal yollara başvuracağım bu gidişle, 6 ay süre diyorlar ama telefonla kendilerini biz bir şey yapamıyoruz gibi masumluğa yatırıyorlar.

 8. Replyçiğdem

  geri iade isteyen arkadaşlar parasını geri alan var mı acaba?ben de 260 tl ödedim sonra vazgeçtim sitede 2 ay içerisinde iade işlemi yapılır diyor ama 2 ayı geçti hiçbir ses yok.parayı almaya gelince 1 saat beklemiyorlar ama..bu nasıl sistem anlamış değilim..

 9. Replykazım

  ikinci üniversite kayıt döneminde harcı yatırdım , görevlinin yanlış yönlendirmesi sonucu kayıt tarihini kaçırdım. Sözde bana kayıtlar şu tarihte başlıyor denilen günde gittiğimde kayıtlar bitmişti dilekçe yazdım hala beklemedeyim. Geri ödeyeceklerinide sanmıyorum ama insan bekliyor işte.

 10. ReplyGamze

  Hiç dersim olmadığı halde bu dönem için kayit yenileme yaptım. Ama boşuna para yatırma istemiyorum.tek ders sınavına giremem diye kayıt yapıyordum fakat gerek yokmuş. Parayı yatırmak için kaydı nasıl geri alabilirim.sadece bu dönemlik.

 11. Replyesma

  anadolu umıversitesi öğrencısı degilim dilekçe göndermem gerekiyor. nasıl yapabılırım yardımcı olur musunuz.

 12. Replyfunda

  2017-2018 1.sınıf 1.döneme kayıt yapdım ama atamam geldiğinden devam etmek istemiyorum..275 tl lik harc yatırdım ama 20 kasım 207 tarihli sınavlarınızada girmeyeceğim..ödememin aidesi istiyorum..

 13. ReplyMuazzez

  bende güz döneminde dersim olmadığı halde bilmeden 275 tl yatırdım geri alma olasılığı varmı acaba yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.

 14. ReplyEzgi

  2 buçuk ay oldu hala paramın iadesi yapılmadı. Rezillik başka bişey değil. Nasıl bir insanlık nasıl bir devlet. Yazıklar olsun.

 15. ReplyBüşra Yildiz

  3 ay oldu hala param iade edilmedi hiç bir şekilde dönüş alamıyorum lütfen ilgilenirmisiniz?

 16. Replyyasemin

  eşim ve ben para yatırıp kayıt yaptırmaktan vazgeçtik dha sonra ikimiz de dilekçe gönderdik eşimin para iadesi 1 ay önce hesabına yattı ben hala bekliyorum neye göre sıra yapıyolar anlamadım

  1. ReplyEsra

   Eşinize dilekçeden ne kadar süre sonra iade edildi parası. 3 ay önce dilekce gönderdim fakat ses yok henüz.

  2. ReplyDefne

   Dilekçe örneğinizi paylaşabilir misiniz? Nasıl göndereceğim hakkında bir fikrim yok benim de aynı durum söz konusu.

 17. ReplyAslıhan

  Adalet bölümüne İnternetten 2.üniversite kapsamında ön kayıt yaptırdım parayı da yatırdım. Ancak kesin kayıt yapmaktan vazgeçtim. Yatırdığım parayı geri alabilir miyim lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim.

 18. ReplyMurat

  İki bölüme para yatırdım birini geri iade alıcam ama ben kredi kartı ile AÖF sisteminden ödedim dekont istiyor dekon yok nasıl alabilirim

 19. ReplyBihter

  Allah belasını versin ben de bahar döneminde alttan dersim var salak gibi güz dönemine kayıt yaptırdım ve paramı alamıyorum kuralları varmış yok bakanlar kurulu kararıymış açıkla kardeşim tüketici hakları diye bir şey var bu ülkede fakülteden üniversiteden şikayetçiyim Cimere yazacağım ve hakkımı alana kadar da savaşacağım insanları mağdur etmeye hiç bir hakkınız yok ne bürolarınızda ne çağrı merkezinizde ne de çıkardığınız destek hattında adam akıllı muhattap bulamıyoruz rezillik resmen soygun resmen göz göre göre gasp bu yapılan kapatılsın aof .

 20. ReplyAöf tek ders maduru

  Ben bahar dönemi tek ders için guz donemi kayit tarihinde parayi yanlış yatırdık yani bahar dönemi yatacaktı parayı iade ederlermi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir